Jak krzem wspiera włosy, skórę i paznokcie.

Panta rhei, jak mawiał grecki filozof Heraklit z Efezu. Wszystko płynie i czas odciska swoje piętno także na naszym wyglądzie. Nie możemy go cofnąć, ale dzięki krzemowi możemy spowolnić jego wpływ. Bez tego pierwiastka nie jest możliwe, aby nasza skóra, włosy i paznokcie były prawidłowo zbudowane i właściwie funkcjonowały.

Krzem to budulec tkanki łącznej.

Głównym jej białkiem jest kolagen odpowiedzialny m.in. za elastyczność i zdrowy wygląd skóry. Ubytki kolagenu przyczyniają się do procesów starzenia, powodując powstawanie zmarszczek.

Krzem na skórę

Niedobór krzemu powoduje, że skóra staje się cienka, łamliwa i zaczyna się łuszczyć. Staje się podatna na urazy co prowadzi do powstawania siniaków  w wyniku delikatnego uderzenia. Zarówno duże rany jak i delikatne zadrapania goją się długo i uciążliwie. Skrajnymi przypadkami są wrzody i stany zapalne skóry. Niedobór może też doprowadzić do powstawania kłopotliwych brodawek czy narośli.

W skórze krzem jest niezbędny do syntezy kolagenu. Poprawia wytrzymałość i elastyczność struktur podporowych. Dzięki wzmacnianiu włókien tkanki łącznej zapobiega powstawaniu zmarszczek. Nadaje skórze elastyczność i przeciwdziałają jej wiotczeniu. To dzięki niemu skóra jest gładka, zdrowa i dobrze ukrwiona.

Na skórę poleca się Krzem w Żelu na bazie Krzemu Si-G5™. Ten żel nie zawiera szkodliwych konserwantów, które skóra wchłania i przenosi do środka organizmu. Doskonale sprawdza się przy trądziku młodzieńczym, zmianach łuszczycowych, odleżynach lub innych defektach skóry. Łagodzi podrażnienia po goleniu. Pomaga wchłonąć stłuczenia czy siniaki. Jest doskonałym środkiem łagodzącym oparzenia słoneczne i ukąszenia owadów. Stanowi miejscowe wsparcie dla wprowadzanego do wewnątrz organizmu Krzemu Organicznego Si G5™ w formie płynnej.

Krzem na włosy

R.Randal Wickett wraz z innymi naukowcami przeprowadzili badania potwierdzające wpływ krzemu na jakość włosów. Badania te dowodzą istotnego znaczenia kwasu ortokrzemowego stabilizowanego choliną w kształtowaniu struktury włosa a także skóry.

Dzięki krzemowi włosy stają się bardziej miękkie, elastyczne i błyszczące. Mają mniejszą tendencję do wypadania, a siwe wielokrotnie odzyskują swój poprzedni kolor. Krzemu Organicznego Si-G5™ potrzebują mieszki włosowe, z których wyrastają nowe mocne włosy. Dla osób zmagających się z problemem wypadania włosów, krzem jest zdecydowanie wskazany do stosowania. 

Krzem na paznokcie

Dzięki krzemowi paznokcie są grubsze, bardziej elastyczne i mniej kruche.  Krzem zabezpiecza także przed infekcjami grzybiczymi czy bakteryjnymi. Tutaj również zaleca się miejscowe stosowanie Krzemu w Żelu wspomagającego płynną formę krzemu organicznego.

Wypróbujmy zatem krzem, czyli pierwiastek młodości i już nigdy nie bójmy się patrzeć w lustro. Niech ten ząb czasu nie nadgryza nas zbyt szybko. Nie psujmy sobie samopoczucia i zdrowia zmarszczkami czy wypadającymi włosami. Pijmy krzem   i bądźmy po prostu jak najdłużej młodzi.

Piśmiennictwo:

  1. Krzysztof J. Krupka, „Krzem. Pierwiastek życia”, Łódź 2019.
  2. Dr n. med. Krzysztof Janusz Krupka, „Minerały życia”, Łódź 2018.
  3. Klaus Oberbeil, „Minerały”, Warszawa 1997.
  4. Daniel Rose, „Woda krzemowa i szungit”, Warszawa 2015.
  5. Wickett RR, Kossmann E, Barel A, Demeester N, Clarys P, Vanden Berghe D, Calomme M, Effect of oral intake of choline-stabilized orthosilicic acid on hair tensile strength and morphology in women with fine hair.; Arch Dermatol Res. 2007 Dec